Gotowe wzory do haftu czy wiesz jak zacząć haftować na nich?

Wzory to ostatnio mój konik i pojawiają się w sklepie z większą częstotliwością, bo to jedna z rzeczy które lubię. I lubię kiedy ktoś inny może skorzystać z czegoś zaprojektowanego przeze mnie. Dlatego pokażę Ci jak zacząć haftować!

Czasami dla kogoś kto chce spróbować haftowania to niejasne jak się w ogóle zabrać do tego. I dlatego teraz wchodzę tu ja! Agnieszka dobra rada i pokażę krok po kroku jak wykonać jeden z wzorów z nowego zestawu wzorów do haftu, który niedawno pojawił się w sklepie. Dla cierpliwych, którzy dotrą do końca tego przydługiego wpisu będzie on do pobrania. Dokładnie tak darmowy wzór do pobrania! Można sobie wydrukować, wyhaftować i sprawdzić co też te wzory w sklepie sobą reprezentują. Ja powiem nieskromnie, że są super i chyba nikt nie będzie mnie podejrzewał o brak obiektywizmu 😉 Prawda? No nie mogę być nieobiektywna! W końcu to moje wzory! 😜

Ok to zaczynamy haftować!

Żeby zabrać się za wyszywanie musicie mieć wydrukowany wzór do haftowania. Tutaj są różne metody:

  • można drukować na rozpuszczalnej fizelinie, co przyspiesza pracę i gwarantuje większą dokładność w przenoszeniu wzoru, ale trzeba mieć fizelinę, a później ją wypłukać co czasami może być problematyczne. Zwłaszcza jeśli mulina puści kolor (szok);
  • można przenieść wzór długopisem – polecam te znikające pod wpływem ciepłą (są w zestawach!) – i tą opcję dzisiaj Wam tu pokażę.

Kiedy masz wydrukowany wzór i dobraną do niego tkaninę umieść ją na wzorze. Jeśli tkanina jest ciemniejszą i nieprześwitująca może przydać Ci podświetlarka jak na zdjęciach (moja jest z Action 😉). Ale bez tego możesz sobie poradzić używając jako podświetlarki szklanego stolika – umieść pod nim lampkę. Może nieporęcznie ale możesz użyć też zwykłej szyby w oknie. Kilka minut niewygody to jeszcze nie dramat, dasz radę!

Ok to teraz przerysowujemy. Tu trzeba zachować trochę czujności, żeby kartka pod tkaniną się nie przesuwała. Możesz sobie pomóc używając czegoś co połączy tkaninę z papierem na te kilka chwil. Nadadzą się szpilki, spinacze albo taśma malarska.

Umieszczamy tkaninę z przerysowanym wzorem do haftowania w tamborku. Jesteśmy coraz bliżej odpowiedzi jak zacząć haftować. Czas na dobieranie kolorów mulin. Przy tym wzorze do haftu użyjemy mulin Ariadna o numerach: 1524, 1536, 1551, 1572, 1573, 1681, 1689, 1819. Oczywiście nawiniętych na moje kotobobiny, które możecie kupić razem z zestawami do haftowania!

Zabieramy się za haftowanie ze wzoru!

Na grafice zaznaczyłam w jakich miejscach jaki kolor został użyty.

Haftowanie zacznij od zrobienia konturu, będzie łatwiej robić wypełnienia i kształt płatków nigdzie nie ucieknie w trakcie pracy 😉 Nim zaczniesz konturować pręciki kwiatka, dobrze wcześniej je wypełnić i dopiero później otoczyć go konturem – będzie łatwiej. 

Ścieg jakiego tutaj używamy to za igłą lub przed igłą. Taki, który pozwoli pojedynczą nitką na precyzyjne obrysowanie kształtów. Cały kontur haftuję używając czarnej muliny, bo lubię! I Tobie też polecam spróbować. Często po zrobieniu samego konturu haft wygląda już świetnie ponieważ moje wzory często są dość precyzyjne i kładą duży nacisk na używanie linii.

Czas na wypełnienie wzoru. Użyj tego samego rodzaju ściegu co przy konturze. Ja do całego wypełnienia użyłam pojedynczego pasma muliny. Zacznij od środka i najciemniejszego koloru muliny. Haftuj do zewnątrz płatka używając coraz jaśniejszego koloru. Pamiętaj, żeby nie robić prostego odcięcia między kolejnymi kolorami. Poszalej trochę i niech te nitki się trochę przemieszają ze sobą, trochę cieniowania jeszcze nikomu nie zaszkodziło.

No i ważne! Wypełnij każdy płatek. Pamiętaj, żeby nie zostawiać pustych miejsc. Nitki muszą znajdować się blisko siebie i wypełniać cały płatek. No bo tutaj akurat nie chcemy mieć dziurawca (HA HA HA).

Teraz czas na trochę zielonego. Łodygi najlepiej haftować prowadząc nitkę wzdłuż, a liście od środka do zewnątrz. Zupełnie jak na zdjęciach. Tutaj też zwróć uwagę na kolory. Jeśli użyjesz tylko jednego efekt może być trochę “płaski”.

Środek kwiatka zostawiłam na koniec jako wisienkę na torcie. Idąc od pręcika zrób dłuższe linie muliną. Różnej długości, gęsto ale bez przesady. Na końcach, obok tych linii, z wyczuciem zrób teraz “kropeczki”. Używając do tego supełków (użyłam podwójnej nitki muliny). Przyjrzyj się jak to wygląda na zdjęciu i do dzieła.

To już prawie koniec!

Już jesteśmy o krok od odpowiedzi na pytanie jak zacząć haftować na wzorach do haftu. Teraz wystarczy suszarką usunąć ślady długopisu. Wykończyć tył zgodnie z własnymi upodobaniami i gotowe! 

Skoro dotarłaś aż tutaj to mam pewne przypuszczenia, że możesz chcieć wykonać ten wzór samodzielnie. Dlatego mam dla Ciebie darmowy wzór do haftowania! Możesz go pobrać za darmo klikając tutaj. Jest to jeden z 12 wzorów wchodzących w skład zestawu Kwiaty 1, który możesz kupić w moim sklepie z kartami ściegów lub bez.

I jeszcze jedna niespodzianka! Wyjątkowo i specjalnie dla Ciebie przygotowałam 3 zestawy z tymi sami mulinami. Możesz kupić je w zestawie podstawowym ze wszystkimi niezbędnymi akcesoriami, w małym gdzie oprócz mulin jest również tkanina na której haftowałam oraz mini gdzie są tylko muliny. Oczwiście moje kotobobiny są w każdym z tych zestawów! 😉 I nie dostaniesz ich nigdzie indziej.

Już wiesz jak zacząć haftować? Trzymaj się i tamborki w dłonie!
Aga, Szew Prosty

Kupując w moim sklepie, wspierasz mnie w tworzeniu na moim blogu takich wpisów jak ten! Dziękuję Ci!

Leave a comment