Haftowanie jak zacząć?

Haftowanie jak zaczac, poradnik

Też zadajesz sobie pytanie? Haftowanie, jak zacząć? Każdy kiedyś miał ten moment, w którym chciał zacząć coś robić. Szukał miliona wymówek, że może nie, że może jednak nie umiem, a już na pewno nie mam do tego talentu i narzędzi! Z haftowaniem jest tak, że igłę i jakąś nitkę ma raczej każdy w domu. Dobrze by było umieć sobie przyszyć guzik. Zaszyć jakąś małą dziurkę na ubraniu, a te najczęściej pojawiają się na ich szwach. 

Możemy, więc uznać, że taki początek haftu większość z nas ma dawno za sobą i zrobiła ten krok gdzieś w okolicach dzieciństwa i lekcji techniki w szkole. 😉

Kiedy, więc już ustalisz ze sobą: że no kurczę, wiem jak nawlekać igłę, to możesz zabierać się za swoje pierwsze haftowanie.

Teraz uwaga, uwaga! Podam Ci najprostszy sposób na wyhaftowanie czegokolwiek. 

Bierzesz jakąkolwiek tkaninę – prześcieradło, bawełniana torba, koszulka – no cokolwiek byleby było bawełniane i nierozciągliwe. Rysujesz na tym cokolwiek sobie wymarzysz. Brzydkie czy ładne to kwestia wtórna, więc daj spokój z ocenianiem. To nie lekcja plastyki w szkole. Biegniesz do najbliższej pasmanterii – element sportowo-prozdrowotny – i wybierasz na start jeden jedyny najpiękniejszy kolor muliny ( ja bym brała czarny 🙂 ).

Cała szczęśliwa zaczynasz haftowanie swojego rysunku po konturze ściegiem za lub przed igłą. Trochę jak rysowanie, tylko igłą. I teraz zaczynają pojawiać się problemy, bo mówiłam, że to najprostszy sposób, ale nie obiecywałam, że będzie od razu super. Tym sposobem szybko zauważysz do czego potrzebujesz tamborka, porządnej tkaniny, znikającego długopisu i obcinaczek zamiast tych największych nożyczek, które złapałaś w rękę.

Tu właśnie pojawiamy się my!

Sklep Szew Prosty gdzie szybko możesz uzupełnić swoje braki sprzętowe o podstawowe akcesoria do haftu. Takie partyzanckie początki jak opisałam wyżej działają różnie, ale wydaje mi się, że większość z nas raczej się zniechęca. Tym bardziej kiedy efekt jest średnio zadowalający.

Dlatego specjalnie dla Ciebie przygotowałam ściągawkę czego potrzebujesz na taki prawdziwy start przygody z haftem. Bez udawania, że palcami też sobie naciągnę tkaninę i będzie wspaniale.

Oto lista na początek haftowania:

  • bawełniana tkanina – im gęściej tkana tym lepiej
  • tamborek
  • mulina
  • znikający długopis lub kredka krawiecka  
  • igły 
  • obcinacz do nitek

Wszystkie te akcesoria do haftu są dostępne w pasmanteriach stacjonarnych i internetowych, gdzie możesz je skompletować samemu na swój początek. Jednak wiem, że jak mamy na coś ochotę, to nie lubimy szukać, czekać, kompletować. Dlatego zrobiliśmy to za Ciebie i przygotowaliśmy gotowe zestawy startowe do haftu.  Możesz wybrać zestaw z kartami ściegów lub bez. Drukowane karty ściegów są super opcją jeśli masz zamiar haftować będąc offline, niekoniecznie przyklejona do jakiegoś ekranu. 

A jeśli lubisz podglądać jak robią to inni i w ten sposób zaczynać to na YouTubie znajdziesz mnóstwo poradników do haftów, wyjaśniających podstawy haftowania i nie musisz wydawać milionów na kupowanie kursów.

Na start polecam jakieś proste konturowe wzory np. jakieś warzywa albo owoce, albo po prostu szlaczki jak w zerówce. Najlepiej dać ponieść się swojej fantazji.

Mam nadzieję, że już znalazłaś odpowiedź na pytanie: haftowanie jak zacząć?!

No to tamborki w dłoń i do dzieła!

Trzymaj się!
Aga, Szew Prosty

Leave a comment